ZUS jest organem państwowym, który odpowiada za system ubezpieczeń społecznych w Polsce. W ramach swoich działań ZUS kontroluje prawidłowość wypłat zasiłków i świadczeń, w tym także zwolnień lekarskich. W przypadku podejrzenia, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione bezpodstawnie lub jest wykorzystywane w sposób nieprawidłowy, ZUS ma prawo przeprowadzić kontrolę.
W przypadku stwierdzenia nadużycia ZUS ma prawo zwrócić się do lekarza wystawiającego zwolnienie o wyjaśnienia. Jeśli zostanie stwierdzone, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione bezpodstawnie lub jest wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, może dojść do konsekwencji dla ubezpieczonego, takich jak odebranie zasiłku chorobowego czy zasiłku opiekuńczego, a także ukarania go grzywną lub nawet postawienia zarzutów karnych.
L4 na dziecko
Jakiś czas temu miała miejsce sytuacja, w której pewna mama dopuściła się wykorzystania zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Mimo że dziecko faktycznie chorowało, to jednak matka nie zajmowała się nim osobiście, a obowiązki opiekuńcze powierzyła dziadkom. W takiej sytuacji zwolnienie lekarskie miało być wykorzystane przez matkę do opieki nad dzieckiem, ale w rzeczywistości zwolnienie to zostało wykorzystane w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS, stwierdzono, że matka nie wykonywała swoich obowiązków opiekuńczych wobec chorego dziecka, a więc nie miała podstaw do korzystania ze zasiłku opiekuńczego za czas zwolnienia lekarskiego. W konsekwencji matka straciła zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia lekarskiego.
Ten przykład pokazuje, że wykorzystywanie zwolnień lekarskich w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi dla ubezpieczonego. ZUS jest organem państwowym, który pilnuje prawidłowości korzystania z zasiłków i świadczeń, a jego wyrywkowe kontrole mają na celu zapobieganie nadużyciom w tym zakresie.