w

Aloes – naturalny eliksir młodości o wielu właściwościach leczniczych

Aloes to roślina, która od wieków cieszy się uznaniem za swoje prozdrowotne właściwości. Jego bogactwo witamin, minerałów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych sprawia, że jest on nieocenionym skarbem dla branży medycznej i kosmetycznej. Dzięki swoim właściwościom, aloes jest stosowany w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń, a także jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków. To prawdziwe bogactwo natury, obok którego nie można przejść obojętnie.

Jakie są właściwości aloesu? Kiedy może okazać się on niezastąpiony? Jak go stosować? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Aloes – właściwości

Aloes to roślina, która jest bogata w witaminy i minerały, a także aminokwasy i kwasy tłuszczowe. Zawiera on m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, E oraz A.

Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i trawiennego, a także wpływają na stan skóry, włosów i paznokci.

Witamina C jest silnym antyoksydantem, który wspomaga odporność organizmu, a także wpływa na wygląd skóry.

Witamina E ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Witamina A odpowiedzialna jest za prawidłowe widzenie, a także wpływa na kondycję skóry i włosów.

Aloes jest więc doskonałym źródłem witamin, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Aloes zwyczajny jest cenionym składnikiem wielu kremów i maści nawilżających oraz łagodzących. W swoim składzie zawiera cenne przeciwutleniacze, które pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, a także przyspieszają regenerację naskórka. Roślina ta jest często wykorzystywana w kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Aloes to roślina o wielu zastosowaniach w pielęgnacji skóry, szczególnie polecana do leczenia chorób skórnych takich jak alergie, egzema, łuszczyca czy też blizny potrądzikowe. Pomaga w odbudowie uszkodzonych tkanek, dzięki czemu jest skutecznym naturalnym lekiem na wiele dolegliwości skórnych.

Jak wykorzystać aloes?

Jeśli masz aloes zwyczajny w swoim ogrodzie lub na parapecie, możesz samodzielnie pozyskać żel i sok z tej rośliny. Aby to zrobić, wystarczy sięgnąć po kilka liści z zewnętrznej części rośliny, pamiętając przy tym, aby nie uszkodzić korzeni i nie odcinać na raz więcej niż cztery liście. Odcięte liście trzeba umyć i pozbyć się małych kolców, a następnie zająć się oddzieleniem wewnętrznej części od zewnętrznej.

Aloes można pokroić w drobną kostkę lub zetrzeć na tarce, która ma grube oczka. Świeży żel aloesowy wkładamy do lodówki, ale nie na dłużej niż kilka dni – po tym czasie nie będzie już tak dobrze działać.

Z aloesu możesz zrobić np. domową maseczkę aloesową. Wystarczy połączyć ze sobą dwie łyżki żelu aloesowego z jedną łyżką sody oczyszczonej w ceramicznej miseczce. Oczyść swoją twarz i nałóż na nią powstałą mieszankę. Pozostaw na około 15 minut, a następnie zmyj letnią wodą. Maseczka aloesowa doskonale oczyszcza i odświeża skórę, pozostawiając ją gładką i nawilżoną.

Jak wybrać odpowiednią szminkę? O tych kwestiach warto pamiętać

Sekret idealnego kompotu: przepis na pyszny, domowy napój z owoców